Hububat, Canlı Hayvan ve Süpürge Teli satış salonlarımızın bilgilerini online.etb.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.
   Borsamızdan Haberler
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den ETB'ye Ziyaret 18.02.2019

Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısı”na katılmak üzere Edirne'ye gelen Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Edirne Ticaret Borsası'nı (ETB) ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk’ten, Borsanın faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Elektronik Satış Salonunda incelemelerde bulunan Pakdemirli'ye hububat ve yağlu tohumlar, canlı hayvan ve süpürge teli satış tesis ve işlemleri ile lisanslı depoculuk ve mezbaha faaliyetlerinin yanı sıra Bölgenin ve Edirne'nin damızlık hayvan üretim merkezi olması amacıyla hazırlanan proje hakkında detaylı bilgiler aktarıldı.

Programına devamında sektörde faaliyet gösteren tüm kesimlerin katılımlarıyla organize edilen, sorunlar ve çözüm önerilerinin değerlendirildiği Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısı ETB Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Burada konuşan Pakdemirli, çiftçilere sağlanan kolaylıkların devam ettiğini, çiftçilerin tarım sigortalarını faizsiz şekilde vadeli olarak hasat tarihinde ödediğini, kurban vadeli yem kredisinde bugün yemin alındığını bayramda ödeme yapıldığını, 90 gün vadeli faizsiz motorin kredisi ile bugün alınıp 90 gün sonra ödeme yapıldığını belirtti.

Ergene Havzası'na arıtma tesisleri yapıldığını, buranının arıtılmasının görevinin Devlet Şu İşlerinde olmadığını anlatan Pakdemirli, "Belediyelerindi ama belediyeler bu hizmeti yapmadığı için Devlet Su İşleri tüm bu bölgede sadece Edirne'de değil, Edirne'de 2, Kırklareli'nde 4 ve tüm Ergene Havzası'nda 13 arıtma tesisi yapmak durumunda kaldı. Bizim bütün derdimiz sizlere hizmet etmek. 'Bu bizim işimiz değil' demedik, sizlere sahip çıktık. En yakın zamanda da inşallah Ergene Havzası tamamıyla temizlenecek." dedi.

"ÜRETİCİYİ RAHATLATIYORUZ"

Ağustos ayında 7,5 liraya kadar çıkan döviz nedeniyle girdilerin arttığını, artan maliyetler karşısında sektörle hep konuştuklarını, fiyatların aşağıya çekildiğini dile getiren Bakan Pakdemirli, üreticiyi rahatlatmak için destek ödemeleri yaptıklarını, hayvancılık, yerli tohum ve orman köylerindeki üretime yönelik yardımlar ve desteklemelerin de devam ettiğini söyledi.

Bakan Pakdemirli, Tarım Reformu Kanunu kapsamında topraksız veya az topraklı çiftçilerin topraklandırılması amacıyla İpsala Kocahıdır köyünde yürütülen arazi dağıtımı projesi çerçevesinde 195 aileye 3 bin 500 dekar çeltik arazisi dağıtımı gerçekleştirildiğini kaydetti. Dağıtılan arazilerin tapuda tescillerinin yapıldığını söyleyen Pakdemirli, toplantıya katılan çiftçilere tapularını verdi.

Tapu Töreninin ardından, ETB Yönetim Kurulu Özay Öztürk tarafından Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirliğ'ye Edirne'deki tüm STK'lar adına Edirnekari işlemeli ahşap tablo hediye edildi.

Yayın Tarihi: 19 Şubat 2019 Salı, 09:08

 • Borsamızdan Haberler
  Borsamızdan Duyurular
  TOBB Haberler
  TOBB Duyurular
  HIZLI ERISIM LINKLERI
  MOBIL UYGULAMALAR
  Umurbey Mah. Büyükdöllük Yolu Üzeri Sok. No:7 - EDİRNE
  Tel: 0.284.226 85 00(Pbx) • Faks: 0.284.226 85 01
  Canlı Hayvan Satış Tesisleri Tel: 0.284.226 85 00(161) Faks: 0.284 226 85 02
  Süpürge Teli Satış Tesisleri Tel:0.284.235 53 85
  Lalapaşa İrtibat Bürosu Tel: 0.284.321 40 56 • Süloğlu İrtibat Bürosu Tel:0.284.311 32 11
  Istatistik | Bilgi Edinme | Iletisim