Hububat, Canlı Hayvan ve Süpürge Teli satış salonlarımızın bilgilerini online.etb.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.
   Borsamızdan Haberler
Edirne Hasat Şenliğinde Ata Mirası Yerli Tohumların Hasadı Yapıldı 01.07.2020

Edirne Belediyesi tarafından düzenlenen Edirne Hasat Şenliği etkinliğinde ata mirası olan Yerli tohumların hasadı yapıldı.

Karaağaç semtinde bulunan Edirne Belediyesi Cumhuriyet Çiftliği’nde gerçekleşen Edirne Hasat Şenliği Etkinliğine, Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek, Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, Edirne Ticaret Borsası Meclis Başkanı Fedai Canım, Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, İyi Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, CHP Merkez İlçe Başkanı Av. Burak Güngörmedi, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Yaver Tetik ve Selçuk Çakır, Köy-Koop Edirne Başkanı Ahmet Erken, STK ve Oda yöneticileri, Köy ve mahalle muhtarları ile birlikte çok sayıda üretici katıldı.

Cumhuriyet Çiftliğinde toprakla buluşturulan 17 çeşit arpa ve buğday tohumları düzenlenen etkinlikte hasat edildi. Biçerdöverin direksiyonuna geçen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan İlk hasadı yaptı.

Törende Konuşan Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler; “Yerel tohumun yaygınlaşmasıyla birlikte Türk tarımına büyük katkı sağlanacağına vurgu yaparak; “Yerli tohuma gerekli ilgi mutlaka gösterilmelidir. Yerli tohum özellikle tarım bölgesi olan ilimizde ihmal edilmemesi gereken önemli bir konudur.”dedi.

Daha sonra konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da; “Bir avuç tohum, bir ömür bağımsızlıktır ilkesiyle yola çıktığımız Yerel Tohum Bankamızın bugün ilk ürünlerini hasat ettik. Ektiğimiz miktarın reel anlamda bir değeri olmayabilir ancak unutulmamalıdır ki bir ışık olması ve bir yenilik olması anlamında bunu çok değerli görüyoruz. 3 yıl önce başlattığımız şenlikleri Yerli Tohum Takas Bankasıyla taçlandırıyoruz. Yerli tohumu yaşatmak ve yaygınlaştırmak istiyoruz." dedi.

Yayın Tarihi: 01 Temmuz 2020 Çarşamba, 18:16

 • Borsamızdan Haberler
  Borsamızdan Duyurular
  TOBB Haberler
  TOBB Duyurular
  HIZLI ERISIM LINKLERI
  MOBIL UYGULAMALAR
  Umurbey Mah. Büyükdöllük Yolu Üzeri Sok. No:7 - EDİRNE
  Tel: 0.284.226 85 00(Pbx) • Faks: 0.284.226 85 01
  Canlı Hayvan Satış Tesisleri Tel: 0.284.226 85 00(161) Faks: 0.284 226 85 02
  Süpürge Teli Satış Tesisleri Tel:0.284.235 53 85
  Lalapaşa İrtibat Bürosu Tel: 0.284.321 40 56 • Süloğlu İrtibat Bürosu Tel:0.284.311 32 11
  Istatistik | Bilgi Edinme | Iletisim