Hububat, Canlı Hayvan ve Süpürge Teli satış salonlarımızın bilgilerini online.etb.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.
   Borsamızdan Haberler
TMO Çeltik Sektör Toplantısı Edirne'de Gerçekleştirildi. 13.12.2021

TMO Genel Müdürü Ahmet GÜLDAL ve Ticaret Dairesi Başkanı Çağatay MARAŞ ile çeltik sektörü temsilcilerinin katılımlarıyla düzenlenen toplantı Edirne Ticaret Borsası (ETB) ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

ETB Yönetim Kurulu Başkanı Özay ÖZTÜRK ve Meclis Başkanı Fedai CANIM ile Yönetim Kurulu Üyesi Eray KARACA’nın hazır bulunduğu toplantıda, çeltik sektöründe yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri değerlendirilerek, TMO politikaları hakkında bilgiler verildi.

Pirinç değirmencileri ve perakendecilerin iştirak ettiği toplantıda konuşan GÜLDAL; “Kurum olarak iştigal alanımıza giren ürünlerde ilgili sektörlerle istişareye önem veriyoruz. Kuruluşumuz tarafından yapılan çalışmalarının sonuçları ölçmek ve değerlendirmek için ülkenin dört bir yanında sürekli olarak kontrollere çıkıyoruz. Dün yumurta üreticilerimiz ve sanayicilerimizle birlikte Antalya bir araya geldik ve istişarelerde bulunduk. Bugün de burada siz değerli üreticilerimiz ve değirmencilerimizle bunun için birlikteyiz. Burada görüşlerinizi ve beklentilerinizi dinlemek, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin politikaları hakkında sizleri bilgilendirmek amacıyla toplandık." dedi.

Ülkemizin içinden geçtiği sürecin hemen hemen her gıda ürününde piyasaları hassas hale getirdiğini aktaran GÜLDAL, "Dünyada da aynı sıkıntılar mevcut. Bu durum yalnızca ülkemize özgü değil. Ekonomik çalkantı, iki yıldır üst üste süren pandeminin getirdiği belirsizlik, üstüne iklim koşullarının olumsuz seyretmesi, tüm ülkelerde gıda fiyatlarında hareketlenmeye yol açtı. Özellikle hububat ürünlerinde kuraklık nedeniyle üretim kaybı, bu ürünlerin piyasalarını daha hassas hale getirdi. Bu nedenle tüketicimizi korumak amacıyla hasat döneminden itibaren hububat stoklarımızı takviye ederek stoklarımızı satışa açtık, hammadde arzında bir kesintiye meydan vermedik. " dedi.

Çeltik ve pirinç açısından ülkemizi şanslı addediyorum diyen GÜLDAL, "Gerek 1 milyon ton civarındaki çeltik üretimimiz gerek TMO stokları dikkate alındığında hammadde sıkıntısı yaşamayacağımızı düşünüyoruz. Çeltik üretimi zahmetli ve maliyetli bir süreç. Bunun farkındayız. Bu yüzden Eylül ayında yıllık %25'lik bir artışla alım fiyatı açıklayarak üreticilerimizin ürünlerini pazarlayabilecekleri asgari eşiği belirledik. Hasat döneminde ithalat veya satış yapmadık. Bundan sonraki süreçte üreticilerimiz TMO alım fiyatlarının da üzerinde fiyatlarla ürünlerini pazarlama imkânı buldu. Halen elinde ürün bulunanlar üreticilerimiz de yüksek seviyedeki cari piyasa fiyatlarından ürünlerini pazarlayabilmektedir." ifadelerini kullandı.

Bu dönemde arz yönüyle bir endişeye gerek olmadığının altını çizen GÜLDAL, "TMO olarak stoklarımızda yeterli ürün mevcut. Önce üreticilerimizin arzının tamamlanmasını bekledik. Bu ay itibariyle bildiğiniz üzere satışlarımıza başladık. Satışlarımıza devam edeceğiz. Pirinç sofralarımızda bulunan temel gıda ürünlerinden biri. Bu nedenle piyasada arzında bir sorun olmayan bir ürünün fiyat seyrini belirli bir aralıkta korumak hepimizin sosyal sorumluluğu. Çünkü hepimiz aynı zamanda birer tüketiciyiz. Devletin elinde her türlü imkan mevcuttur. Diğer kamu kurumlarımızla da istişare halinde politikalarımızı yürütüyoruz. Gerekirse ilave tedbirler de alarak hammadde tedarikinde bir kesintiye meydan vermeyeceğiz. " dedi.

Yayın Tarihi: 13 Aralık 2021 Pazartesi, 16:32

 • Borsamızdan Haberler
  Borsamızdan Duyurular
  HIZLI ERISIM LINKLERI
  MOBIL UYGULAMALAR
  Merkez: Umurbey Mah. Büyükdöllük Yolu Üzeri Sok. No:7 - EDİRNE
  Telefon: 02842268500 • Faks: 02842268501 • E-Posta: etb@etb.org.tr • KEP: etb@hs03.kep.tr
  Canlı Hayvan Satış Tesisleri Telefon: 0284226 85 00 (Dahili:161)  Faks: 0.284 226 85 02
  Süpürge Teli Satış Tesisleri Telefon & Faks: 02842355385
  Lalapaşa İrtibat Bürosu: 02843214056 Süloğlu İrtibat Bürosu: 02843113211
  Bilgi Edinme | Iletisim