Hububat, Canlı Hayvan ve Süpürge Teli satış salonlarımızın bilgilerini online.etb.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.
   Borsamızdan Haberler
TOBB Genişletilmiş Ticaret Borsaları Konseyi Toplantısı, Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi’nin Katılımıyla Gerçekleştirildi 25.04.2022

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genişletilmiş Ticaret Borsaları Konseyi Toplantısı, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliği ve başkanlığında, Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi’nin katılımıyla gerçekleştirildi.​

Edirne Ticaret Borsası'nı temsilen toplantıya iştirak eden Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk tarafından toplantıda yapılan konuşmada, tarım ve hayvancılık sektöründe yaşanan sorunlar ile çözüm önerileri dile getirildi.

Sermaye Daralması

Tarım ürünlerinde enflasyon oranlarının çok üzerinde anormal fiyat yükselişine yakinen tanık olduk. Fiyatların geldiği seviye dikkate alındığında, geçmişteki ticaret hacimlerini yakalayabilmek için daha çok sermaye ihtiyacı söz konusu. Üyelerimizin bu konuda ciddi sıkıntıları mevcut. Finans sorunlarının çözümüne yönelik çalışma yapılması gerekli.

Üretim Planlaması

Tarımsal üretim planlaması reel olarak yapılmalı. Kendimize yetecek şekilde üretim yapmamız gerekiyor. Pandemide her ülke öncelikle kendi ihtiyacını karşılamaya çalıştı. Emtiaların dünya ticaretinde satılmasından imtina edilmesi (ihracat yasakları) ile yüksek fiyat ve vergi oranlarıyla satılması senaryoları gündemimizde olmalı. Trakya Bölgesi, petrolden sonraki en büyük ithalat kalemi olan yağ ve yağlı tohumlar sektöründeki üretim açığını kapatabilir.

Kuraklık ve Baraj Yatırımları

Kuraklık gibi etkenler daralan piyasaları daha da sorunlu hale getiriyor. İklim değişikliği gerçeğini kabul etmemiz ve tedbir almamız gerekiyor. Geçtiğimiz yıl yağış miktarındaki azalma nedeniyle ayçiçeği ve buğday başta olmak üzere tüm emtialarda üretim miktarı azaldı. %50’ye varan kayıplar söz konusu oldu.  Verimliliği artırmak için daha fazla tarım arazisiz açamayacağımız için birim alandan alınan verimi artırmamız gerekiyor. Bölgedeki baraj yatırımlarının tamamlanması ve yeraltı sulama sistemlerinin tesis edilmesi sağlanmalı. Edirne’nin kuzey kısmına baraj yapımı gündeme geldi ve yatırım planına alındı. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki dönemde su ve enerjinin dünyadaki stratejik önemi giderek artacak. Su kaynaklarımızın korunması ve etkin kullanımına daha çok eğilmeliyiz. Toprak üstü su kanallarındaki kayıpların azaltılması adına öncelikle ekonomik ömrünü tamamlamış olanlar olmak üzere sulama kanallarının yer altına alınması önceliğimizi olmalı. Tarımsal sulamada (Aslında Hayatımızın Her Alanında) en önemli girdi kalemini elektrik oluşturuyor. Güneş enerjisi başta olmak üzere diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına önem verilmesi gerekiyor. Bu konuda açıklanan destekleme uygulamalarını memnuniyetle karşılıyoruz.

Alternatif Üretim ve Pazarlama Kanallarının Değerlendirilmesi

Trakya bölgesi, aşılı hastalıklardan ari bölge statüsüne sahip. Bölgenin özellikle yeşil alan varlığı, bilgili yetişmiş işgücü ve altyapı imkanları dikkate alındığında, hem alternatif bir istihdam ve gelir kalemi oluşturma hem de gelecekte ithalata ihtiyaç duyulmaması için bölgenin damızlık hayvan üretim merkezi haline getirilmesinin uygun olacaktır. Ülke ihtiyacının karşılanması için yeterli potansiyele sahip olmakla birlikte, AB ülkelerine yönelik hayvan ürünleri ihracat merkezi haline gelebilir. Bölgemizi cazibeli hale getirecek teşvik ve uygulamaların geliştirilmesi gerekli. Aile tipi işletmelerin damızlık hayvan varlıklarının, oluşturulacak ari işletme kanalıyla daha değerli pazarlanmasını hedefleyen projemiz hazır.

Destekleme ve Teşvik Sistemi

Destekleme ve teşvik sisteminde düzenlemeler yapılarak, tarımsal üretimde desteklerin ürün bazlı olması ve üretime başlamadan önce açıklanması gerekmektedir. Destekleme kapsamında belirlenen prim miktarları, belirlendiği döneme ait ürün fiyatları dikkate alındığında düşük kalmaktadır. Günün şartlarına göre yeniden düzenlenmelidir. Toprakların korunması ve tarımsal faaliyetlerin sürdürülebilir olması amacıyla, organik gübre ve toprak düzenleyiciler de destekleme kapsamına alınmalıdır.

 

 

Yayın Tarihi: 26 Nisan 2022 Salı, 12:16

 • Borsamızdan Haberler
  Borsamızdan Duyurular
  HIZLI ERISIM LINKLERI
  MOBIL UYGULAMALAR
  Merkez: Umurbey Mah. Büyükdöllük Yolu Üzeri Sok. No:7 - EDİRNE
  Telefon: 02842268500 • Faks: 02842268501 • E-Posta: etb@etb.org.tr • KEP: etb@hs03.kep.tr
  Canlı Hayvan Satış Tesisleri Telefon: 0284226 85 00 (Dahili:161)  Faks: 0.284 226 85 02
  Süpürge Teli Satış Tesisleri Telefon & Faks: 02842355385
  Lalapaşa İrtibat Bürosu: 02843214056 Süloğlu İrtibat Bürosu: 02843113211
  Bilgi Edinme | Iletisim